Proč se přihlásit do GTP CZ

Cenu GTP CZ 2024 přináší EDUin, o. p. s. pod záštitou prezidenta ČR Petra Pavla.


Kateřina Vrtišková, vítěz 2018

Kateřina Vrtišková učí na 1. stupni a ve svých hodinách upřednostňuje principy pedagogického konstruktivismu.

Co Vás napadlo / Co Vám běželo hlavou, když Vám přišla nominace?

Nominoval mě kolega, se kterým lektoruji semináře pro Les ve škole. Bylo to nečekané, protože cenu GTP jsem neznala a navíc jsem si říkala, že znám spoustu dalších učitelů, kteří učí daleko lépe. Že to není nic, kam bych se měla hrnout. Že sice vím, že svou práci dělám dobře a mám na ni pozitivní zpětnou vazbu, ale co když to bude vypadat jako vychloubání? Myslím, že takhle to má hodně z nás.

Proč jste se rozhodla do ceny přihlásit? Co jste od účasti v ceně očekávala?

Probrala jsem nominaci a vše, co s ní souviselo s manželem, který je také učitel. Ten mě od samého počátku přesvědčoval, abych to toho šla. Nakonec jsem si řekla, že to vezmu jako výzvu, jako novou zkušenost, která mě může posunout dál. Od účasti jsem neočekávala vůbec nic. Byla jsem překvapená postupem do semifinále, ještě více do finále a při vyhlášení výsledků samozřejmě úplně nejvíc.

Jak zpětně hodnotíte svoji účast v ceně? Co Vám účast v ceně přinesla?

Příjemná byla ocenění od přátel a kolegů, kterých si vážím. Méně už některé rádoby vtipné komentáře a poznámky. Velkou radost jsem měla z nabídky zúčastnit se zahraniční stáže, pobyt ve Finsku byl pro mě velice inspirativní. Nejsem ráda středem pozornosti, takže rozhovorů jsem sice několik poskytla, ale jsem ráda, že jich nebylo mnoho. Přínosem jsou i různé nabídky na aktivity, které mě baví a inspirují. Jen je (alespoň pro mě) potřeba se nepouštět do všeho, protože den má jen 24 hodin .

Co byste vzkázala učitelům, kteří zvažují, že se do ceny přihlásí?

Přihláška do GTP vám umožní velmi podrobně zreflektovat svou dosavadní práci. Možná budete stejně jako já překvapeni, co všechno děláte a kolik už jste toho dokázali. A zároveň si uvědomíte, co všechno na vás může čekat. V každém případě považuji cenu GTP za jedinečnou podporu učitelského poslání v Česku.