Novinky 2023

Cenu GTP CZ 2024 přináší EDUin, o. p. s. pod záštitou prezidenta ČR Petra Pavla.


Výjezdy jsme zakončili v hodinách finalistů v Praze a na jižní Moravě

15. května 2023

V průběhu několika týdnů jsme postupně navštívili všech 11 letošních finalistů. Se všemi z nich se v následujících dnech setká odborná porota při online rozhovoru a slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 1. června 2023.

 
V hodině českého jazyka na ZŠ a MŠ Angel v Praze 12 jsme navštívili Janu Šenkyříkovou, která se se žáky věnovala malířce a spisovatelce Daisy Mrázkové. Připomněli si, co vše již o Daisy vědí, a nově se věnovali knížce Byla jedna moucha a myšlence, že „věci nejsou nikdy tak, jak člověk myslí, že jsou“. Na základě obrázků vyjadřovali svůj názor, co se na nich odehrává, a po přečtení textu, který se k fotografiím vztahoval, porovnávali, jak se jejich tvrzení lišila.
 
Jsme moc rádi, že do letošního finále postoupil i zástupce středního odborného školství. Na to, jak probíhá odborný výcvik kuchařů v 1. ročníku, jsme se byli podívat za Michalem Kochem na SOŠ Znojmo. Tématem byla tepelná úprava grilováním, a tak si mohli vyzkoušet práci s venkovním grilem. Podle svých preferencí se rozdělili do pracovních skupinek a začali s přípravou tak, aby se co nejvíce přiblížili reálnému provozu. Výsledkem bylo menu o dvou hlavních chodech a sladký dezert.  
 
Při našem posledním výjezdu jsme zůstali v Praze a zavítali za Janou Policarovou na ScioŠkolu v Praze 11. Tématem hodiny světa v souvislostech byli opylovači. Žáci 6. a 7. třídy si opakovali nepohlavní rozmnožování rostlin a zaměřili se na nejvýznamnější zástupce opylujícího hmyzu. Zkoumali stavbu těla různých živočichů a pod mikroskopem porovnávali rozdíly například mezi včelou a vosou.

 

FOTO: Kateřina Lánská