Novinky 2020

ODBORNÁ CENA PRO PEDAGOGY ZÁKLADNÍCH A STŘEDNÍCH ŠKOL

S pomocí veřejnosti nacházíme a oceňujeme pedagogy napříč regiony ČR


Letní škola pro finalisty GTP CZ

6. srpna 2020

3 dny, 24 učitelů a desítky hodin inspirace. Finalisté všech ročníků ceny Global Teacher Prize Czech Republic se sešli na letní škole ve Všeticích.

“Když vypráví kolega, co jemu ve třídě fungovalo a na jaké narazil obtíže, je to jiné, než si o tom přečíst v knížce. Potkávat se je to nejpřínosnější, co může učitel pro svůj rozvoj udělat,” říká Alexis Katakalidis, jeden z letošních vítězů ceny pro inspirativní učitele Global Teacher Prize CZ. 

V minulých třech dnech se spolu s dalšími kolegy – finalisty již čtyř ročníků učitelské ceny – potkal ve středočeských Všeticích na letní škole. On sám na ní například svým kolegům ukázal, jak učí děti pokládat si filozofické otázky o světě kolem nich, mluvilo se ale i o tom, jak využít při výuce rozdílnost nejen v názorech nebo jak zapojit roboty do výuky koloběhu vody v přírodě.  

Toto konkrétně svým kolegům názorně předvedla další z vítězek letošního ročníku, Štěpánka Baierlová, učitelka matematiky a informatiky ze základní školy v Sušici, která patří mezi průkopníky školní robotiky u nás.Pro mě jsou taková setkání vždycky hodně zajímavá, zejména setkání s prvostupňovými učiteli, se kterými do kontaktu nepřicházím tak často, otevírají mi oči s věcmi, na které my na druhém stupni zapomínáme,” okomentovala svůj zážitek z letní školy.

Česká cena Global Teacher Prize se letos uskutečnila po čtvrté, letní škola měla ve Všeticích premiéru. “Nechceme jen každoročně pogratulovat několika učitelům, chceme, aby se seznámili a propojili a zároveň aby navázali vzájemnou spolupráci. A to už se letos stalo, čtyři učitelky, každá z jiného regionu, se domluvily na společném enviromentálním projektu, při kterém bude hrát roli, že na každém místě jsou jiné klimatické podmínky,” říká koordinátorka GTP CZ Hana Matoušů

 Chcete-li potěšit dobrého učitele, propojte ho s ostatními dobrými učiteli a dejte mu čas a prostor ke sdílení. Začnou se dít neskutečné věci, vznikají nové myšlenky, inovativní postupy,” potvrzuje důležitost učitelských setkání loňská finalistka GTP CZ a zároveň předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová.