Aktuality

Cenu GTP CZ 2024 přináší EDUin, o. p. s. pod záštitou prezidenta ČR Petra Pavla.


Začíná další ročník ceny Global Teacher Prize Czech Republic

1. ledna 2024

Inspirativní pedagogy můžete nominovat do 18. února, učitelé se mohou přihlašovat do 3. března.

V rámci letošního ročníku je nachystaných pár novinek – ročník je pod záštitou prezidenta ČR Petra Pavla a poprvé se také bude udělovat zvláštní cena pro učitele matematiky. Ocenění budou vybíráni ze všech semifinalistů, kteří se výuce matematiky věnují. Jedním z kritérií při výběru je například i to, jakým způsobem podporuje učitel svoje žáky v dalším studiu matematiky.
Cena GTP CZ sleduje kvalitu pedagogické práce, individuální přístup k žákům, aktivní zapojení v rámci učitelské komunity a další sebevzdělávání učitelů. Letos se také odborná porota bude věnovat i jednotlivým vizím účastníků – bude ji zajímat, zda mají nějaké téma, které považují ve vzdělání za zásadní a kterému se při své výuce dlouhodobě věnují.
Kromě toho letošní ročník upozorňuje také na potřebu bezpečného prostředí ve škole a na to, že autorita založená na strachu je kontraproduktivní. 
Nominovat svého oblíbeného pedagoga může kdokoliv do 18. února, přihlašování je pak otevřené do 3. března. Už samotná nominace je podle bývalých účastníků auditem jejich dosavadní práce, protože je pro přihlášku třeba projít a popsat svoji dosavadní praxi. Ocenění jim pak následně přináší kontakty s dalšími učiteli napříč republikou.
 
Vyhlášení letošních vítězů je naplánované na 30. května v prostorách Valdštejnské zahrady Senátu PČR.