Aktuality

Cenu GTP CZ 2024 přináší EDUin, o. p. s. pod záštitou prezidenta ČR Petra Pavla.


Proč se přihlásit do ceny Global Teacher Prize Czech Republic

22. února 2021

Lze výuku jednotlivých učitelů vůbec porovnávat? Proč zrovna já? Kdo si na mě vzpomněl? Znám mnoho lepších učitelů, nevím jestli si zrovna já nominaci zasloužím. Nespletli se? Když se přihlásím, nebude to vypadat jako vychloubání? Spoustu podobných a mnoho dalších otázek si kladli kandidáti předchozích ročníků GTP CZ předtím, než se rozhodli do ceny přihlásit. Přečtěte si, proč se nakonec rozhodli přihlášku podat a co jim účast v ceně přinesla.

Štěpánka Baierlová, vítězka GTP CZ 2020

Co Vás napadlo / Co Vám běželo hlavou, když Vám přišla nominace?      Potěšilo mě to, i když s přihlášením jsem trochu váhala. Přišlo mi zvláštní srovnávat učitele mezi sebou, rozhodovat, kdo učíme lépe či hůře. 

Proč jste se rozhodla do ceny přihlásit? Co jste od účasti v ceně očekávala? Nominaci jsem přijala, protože mi došlo, že se nejedná až tak o soutěž, ale spíše o podporu a zviditelnění našeho povolání. Cítila jsem i trochu závazek vůči těm, kteří poslali nominaci, tak jsem si řekla, proč to nezkusit. Žádná velká očekávání jsem neměla, moc jsem netušila, do čeho vlastně jdu.

Jak zpětně hodnotíte svoji účast v ceně? Co Vám účast v ceně přinesla? Zpětně jsem moc ráda. Získala jsem nové přátele, poznala více lidí, kteří mají na vzdělávání podobný pohled. To hodně pomáhá, když si ve vaší sborovně připadáte tak trochu nepatřičně.  Můj hlas je také více slyšet, mám větší možnost ovlivňovat školství a vzdělávání v naší republice. 

Co byste vzkázala učitelům, kteří zvažují, že se do ceny přihlásí? Určitě do toho jděte. Poznáte nové kolegy, kteří jsou podobně naladěni, stanete se součástí komunity. Máte možnost ukázat, že naše práce má smysl a to není málo. 🙂

 

Odpovědi dalších finalistů předchozích ročníků naleznete zde.