Porota


Další ročník ceny Global Teacher Prize Czech Republic bude otevřen 1. ledna 2023.
Chci dostat upozornění, až bude možné nominovat a přihlásit se do ceny

Ing. Lumír Al-Dabagh

Ing. Lumír Al-Dabagh, člen odborné poroty

Vystudoval jadernou fyziku na ČVUT, informatiku na Vysoké škole ekonomické v Praze a management na California State University v Los Angeles.

V devadesátých letech založil a vedl IT firmu na implementaci informačních systémů v průmyslových podnicích, v pardubické Tesle se jako technický ředitel podílel na vývoji letištních radarů. V roce 2003 nastoupil jako akcionář a krizový ředitel do firmy Beneš a Lát. Pod jeho vedením získala firma v roce 2007 prestižní cenu Hospodářských novin Firma roku, o rok později i Národní cenu kvality. V roce 2008 byl oceněn jako TOP 10 Manažer roku. Od roku 2007 vystoupil na několika konferencích zabývajících se propojením vzdělávání s průmyslovou praxí. Od roku 2014 vyučuje management na FS ČVUT. Od září 2017 řídí společnost ZVU strojírny a.s. v Hradci Králové.

Je propagátorem myšlenky návratu dílen do základních škol a posilování významu matematiky ve vzdělávání jako prostředku k prosperitě národa. Škola by podle něj měla být schopna zprostředkovat zážitek z učení, důležitá je schopnost se učit. Učitel nemá jen předávat znalosti, ale musí dítě provázet celým vzdělávacím procesem; tedy být průvodcem, ne konkurentem, podporovat v dětech zvědavost. Absolventi by měli disponovat schopností pídit se po příčinách a umět projektově pracovat.